Çanakkale ve Milas yangınları kontrol altına alındı

Milas’ın Demirciler Mahallesi’nde kızılçam ağaçlarıyla çevrili ormanda saat 14.00 sıralarında çıkan yangın, havadan ve karadan müdahaleyle 3,5 saatte, saat 17.30 sıralarında kontrol altına alındı. Milas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yangının çıkış nedeninin belirlenmesi için soruşturma başlatıldı.

ÇANAKKALE

Çanakkale’nin Eceabat ilçesine bağlı Kumköy köyü yakınlarında saat 13.27 sıralarında orman yangını çıktı. Yangına Orman Bölge Müdürlüğü ekipler saat 13.35’te ilk müdahaleyi yaptı. Bölgeye havadan ve karadan çok sayıda ekip sevk edildi.

Orman yangınına 7 uçak, 6 helikopter, 6 ilk müdahale aracı, 32 arazöz, 12 su ikmal aracı, 7 dozer, 15 hizmet aracı, 7 treyler ve 285 personelle müdahale edildi. Ekiplerin havadan ve karadan yoğun müdahalesiyle yangın yaklaşık 8 saat sonra kontrol altına alındı.

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Eceabat ilçesi Kumköy’deki orman yangının kontrol altına alındığını açıkladı.

Bakan Yumaklı’nın açıklamasında, “Anız yangını olarak başlayıp ormana sirayet eden yangını soğutma çalışmaları devam ediyor. Bu vesileyle Anız yakılmaması konusunda tekraren hatırlatmada bulunmak istiyorum. Alevlere göğüs geren @OGMgovtr teşkilatımız başta olmak üzere, destek veren tüm kurumlarımızın çalışanlarına teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verildi.

Bölgede soğutma çalışmaları devam ediyor.

SİNOP

Sinop’un Dikmen ilçesine bağlı Yakuplu köyünde ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları fark eden çevredekiler, durumu orman ekiplerine bildirdi. Bölgeye Sinop Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri ile Jandarma Genel Komutanlığına ait helikopter sevk edildi. Çeşitli kurumlardan 80 personel, bir helikopter, 7 arazöz, 3 su ikmal aracı ile 7 ilk müdahale aracı yangına müdahale etmeye devam ediyor. Sinop Valisi Dr. Mustafa Özarslan da bölgeye giderek yangın söndürme ve soğutma çalışmalarını koordine etti. Vali Özarslan, yangın söndürme çalışmalarının havadan ve karadan aralıksız sürdürüldüğünü belirtti.

 

1/6

2/6

3/6

4/6

5/6

6/6

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x